Egzozdan çıkan beyaz duman ne anlama gelir?Kış aylarının sorunsalı haline gelen egzozdan çıkan beyaz duman ne anlama gelir, zararı varmıdır, bu durumda neler yapmalıyız?


Egzozdan çıkan biraz da maviye çalan beyaz duman kötü şeylerin habercisi. Maviye çalan beyaz duman motorunuzun “bittiğinin” göstergesidir.
“Bitti”yi açıklayalım; Motor yağınız, motorun içine, silindirdeki yanma odalarına girer ve benzin veya dizel ile birlikte yanar.
Bu durum, aşınan veya yüksek km’ler yapan araçların motorlarının yenilenmesi gerektiği anlamına gelir. Yüksek km olmasa da yağ bakımları düzenli yapılmamış yada çok hor kullanılmış araçların başına gelmektedir.

Soğuk havalarda ilk çalıştırmada egzozdan bir süre beyaz duman gelmesi normaldir. Fakat motor ısındığı halde egzozdan gelen dumanın rengi hala değişmediyse ve olması gereken şeffaf görüntüsüne dönmediyse motorda bazı sorunlar olabilir.

Soğuk havalarda motor ve egzoz bölgesi henüz yeterli ısıya ulaşmadığı için dışarı atılan yakıt, hava ile buluştuğunda kimyasal tepkimeye yol açar. Yanması tam olarak gerçekleşmemiş moleküler yapıdaki yakıt parçacıkları dışarı çıktığında donmaya maruz kalarak beyaz renge dönüşür. Egzoz içerisindeki kar, su, nem gibi oluşumlarda buharlaşarak beyaz dumana sebebiyet verir.

Motorun ve egzoz bölgesinin ısınması sonucu egzoz dumanı şeffaf haline dönecektir.

Eğer dumanın renginde azalma yoksa ve buna mukabil araçta tekleme, çalışmasında bir tuhaflık, gaz yemede güçlük gibi sorunlar varsa silindir kapak contası su kaçırıyor (conta yanığı) olabilir.

Conta yanığı olup olmadığını anlamak için radyatör kapağını açarak aracı çalıştırınız. Yaklaşık 15-20 saniye boyunca sürekli gaz veriniz. Verilen gazla birlikte orantılı olarak radyatör suyunda yükselme ve taşma meydana geliyorsa ya da su kabarcıkları oluşuyorsa conta yanmış demektir. Aksi durumda ise korkmanıza gerek yoktur. Aynı şekilde soğuk aracı çalıştırdıktan yaklaşık 1 dakika sonra radyatör hortumlarını elinizle sıkarak kontrol ediniz. Hortumlarda sertleşme, patlayacak gibi şişme hissederseniz pistonların sıkıştırdığı hava radyatöre ve hortumlara geliyor demektir. Bu durumda conta yanığını teşhis etmenize yardımcı olabilir.

Egzozdan çıkan dumanın renkleri bize arızanın göstergesi hakkında bilgi vericidir. Şayet yanma odasında yakıtla birlikte farklı karşımlar meydana gelmişse dumanın rengide değişir. Yanma odasına damlayan su, buharlaşmadan dolayı beyazımsı renkle dışarı atılırken, yağ damlamasında mavi renkte duman atar. Eğer araçta zengin karışım meydana geldiyse, yani yanma odasındaki yakıt fazla, hava yetersiz ise dumanın rengi siyaha dönüşür.

Yorum Gönder

0 Yorumlar