Aracınızı Kışa Hazırlayın!


Merhaba tiptronik.net okuyucuları yazımızda aracınızın kışa hazır olup olmadığını hatırlatmamız gereken başlıklar ile sizlerleyiz. Kış ayları sürücülerin yaz aylarına oranla daha güçlük çektiğini, buna karşı nasıl tedbirler almamız gerekir, hangi tedbirlerle kışı daha rahat geçirebiliriz bunlardan maddeler halinde bahsedeceğiz.. 

- Kış lastikleri takıldı mı?

Araçlarımızın yolda ilerlemesini sağlayan parçalardan birisi de lastiklerdir. Bunlarında hangi mevsimde ise seçimini yapmamız gerekir. Kullanacağımız lastiklerde doğru seçim yapmaz isek aracın hakimiyetini sağlayamayabiliriz. Bunun için kış aylarında kış lastiği zorunluluğu ile birlikte lastiklerimizi kış lastiklerimizle değişirmemiz şarttır.

- Antifiriz oranı hangi seviyede?

Antifirizin aracımızda ki yeri motorda ve radyatörde bulunan suyun donmasını engellemek amacı ile bulunmaktadır. Antifiriz bulunmayan ve içinde bulunan suyun donması aracınızda yüksek maliyetlerde hasara yol açabilir. Kışa hazırlanırken antifiriz suyunuzu mutlaka kontrol ettiriniz.

- Akü bakımlarınız yapıldı mı?

Araçlarımızın olmazsa olmaz parçalarından bir diğeride akülerdir tam adıyla akümülatörlerdir. Kış aylarında özellikle araçlarda soğuk havadan kaynaklı çalışmasında aksamalar olabilir. Buna sebep olacak bir unsurda akünün zayıf olmasından kaynaklıdır. 

- V Kayışı kontrolü yaptırdınız mı?

V kayışı araçlarımızda çok büyük görevleri üstleniyor. Bunlar araçlarımızda elektrik üretiminden motordaki harareti almaya kadar bir çok görevi yerine getiriyor. Sıcak havalarda v kayışları oldukça zayıflar kış aylarında ise aksine sertleşir ve bu hava değişimi v kayışları için risk demektir. Aracımızın sağlığı açısından bunu kontrol ettirmeyi unutmayalım..

- Yağ bakımınız tamamlandı mı?

Bilindiği üzere araçlarımızın belirli periyotlarla motor yağlarının uygun yağlar ile değişmesi gerekmektedir. Kışa hazırlıkta bunuda göz ardı etmememiz gerekir.

- Hava filtreniz değişti mi?

Yine hava filtresi aracımız için önem arz eden unsurlardan eskimiş hava filtlerini yenisi ile değiştirmeyi unutmayalım.

- Klimanız kışa hazır mı?

Kış aylarında araçlarımızda ihtiyaç duyduğumuz unsurların başında gelen kalorifer sıcaklığıdır. Araç kaloriferlerimizin verimli çalışması için kışa girmeden filtrelerini değiştirmeyi unutmayalım.

- Fren sistemleriniz verimli çalışıyor mu?

Her daim önem arz eden araç frenlerimiz kış aylarında biraz daha önem arz ediyor. Lastiklerimizin yanı sıra frenlerimizi kontrol ettirelim.

- Aracınızın aydınlatmaları çalışıyor mu?

Yine yaz kış fark etmeksizin önemli konularımızdan bir tanesi de aracımızın ön arka aydınlatmalarıdır. Hem güvenli sürüş açısından hemde diğer sürücülerin sizi daha rahat görüp fark etmesi açısından oldukça önemlidir. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar